Thursday, March 28, 2019

αργυρώ τσουρέκι

ναυπλιο σχολη καλων τεχνων

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς παίζοντας όπως ακριβώς έπρεπε: πίεση στην άμυνα του για να μην επιτρέψει εύκολα καλάθια στην Εφές (την υποχρέωσε σε 9 λάθη σε αυτό το διάστημα), κλεψίματα, περιορισμός στα επιθετικά ριμπάουντς (η κορυφαία ομάδα στη διοργάνωση), καθώς καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές στην επίθεση. Αυτά του έδωσαν τη δυνατότητα για να χτίσει μια μικρή διαφορά καθώς η Τουρκική ομάδα προηγήθηκε μόλις μια φορά με 16-15.

2628366
(Κάρφωμα του Φελντέιν - Πηγή: EUROKINISSI)

Στο ίδιο μοτίβο και η συνέχεια (παρότι η Εφές πήρε περισσότερες δεύτερες επιθέσεις) με τον Παναθηναϊκό να βάζει στο ρεπερτόριό του και τα τρίποντα (7/12 στο πρώτο ημίχρονο) και πηγαίνοντας την διαφορά στο +10 (22-32). Για λίγα λεπτά «κόλλησε» στο σκορ και η Εφές με εκφραστή τον Ερτέλ μείωσε σε 30-32, αλλά την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε από τον Καλάθη ο Παππάς και με καλή άμυνα έκλεισε το ημίχρονο στο +7.

The big 0 @C_SING31 with the block!#7DAYSMagicMoment #EFSPAO pic.twitter.com/rojjI9szPz