Tuesday, May 14, 2019

πως δουλευει το χρηματιστηριο

Ο τραυματισμός του Μοράτα στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου επηρέασε την Τσέλσι που δεν μπόρεσε να είναι όσο επιθετική ήθελε ο Κόντε στα καρέ της Σίτι.

18533015
(Απώλεια για την Τσέλσι ο τραυματισμός του Μοράτα (ν.9) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / WILL OLIVER)

Αντίθετα οι παίκτες του Γκουαρντιόλα χτύπησαν στις αντεπιθέσεις και το μακρινό σουτ του Ντε Μπρόινε στα μέσα του β μέρους ήταν αρκετό για να δώσει στη Σίτυ το τρίποντο και να τη διατηρήσει στους 19 βαθμούς.

18533112
(Γκολ κορυφής από τον Ντε Μπρόινε (δ.) για τη Σίτυ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / NEIL HALL)

Εκεί δηλαδή που είχε φτάσει νωρίτερα η Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο με το εύκολο 4-0 στο γήπεδο της (δύο γκολ ο Φελαϊνί) επί της Κρίσταλ Πάλας.

2017 09 30T151301Z 183454023 RC182E987350 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN CRY
(Εύκολο απόγευμα για τη Γιουνάιτεντ, 2 γκολ ο Φελαϊνί - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / JASON CAIRNDUFF)

Με δύο γκολ του Χάρι Κέιν η Τότενμα πέρασε με το ίδιο σκορ από την έδρα της Χάντερσφιλντ και έφτασε στους 14 βαθμούς, ενώ η Τσελσι είναι πλέον 4η με 13.

2017 09 30T135315Z 421097459 RC1446179D80 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND HDD TOT
(Συνεχίζει να σκοράρει ο Κέιν (δ.) - Πηγή: ACTION IMAGES via REUTERS / CARL RECINE TPX IMAGES OF THE DAY)

Premier League - 7η αγωνιστική

Σάββατο
Χάντερσφιλντ - Τότεναμ 0-4 (9' και 23' Κέιν, 16' Ντέιβις, 91' Σισοκό)
Μπόρνμουθ - Λέστερ 0-0
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 4-0 (3' Μάτα, 35' και 49' Φελαϊνί, 86' Λουκακού)
Στόουκ - Σαουθάμπτον 2-1 (40' Ντιούφ, 85' Κράουτς / 75' Γιοσίντα)
Γουέστ Μπρομ - Γουότφορντ 2-2 (18' Ροντόν, 21' Έβανς / 37' Ντουκουρέ, 96' Ρισάρλιζον)
Γουέστ Χαμ - Σουόνσι 1-0 (90' Ντιαφρά Σακό)
Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (67 Ντε Μπρόινε)